Rozený dravec: zajímavosti o jedné z největších koček světa

Karakalové dávají svýma velkýma ušima najevo své pocity.

Délka těla dospělého karakala se pohybuje mezi 60 a 90 cm / foto – Unsplash

Karakalové jsou jedni z nejkrásnějších a nejtajemnějších zástupců kočkovitých šelem na světě. Tento druh má poměrně neobvyklou geografii výskytu.

Britský novinář a režisér filmů o divoké přírodě Stephen Mills ve svém sloupku pro BBC Wildlife uvedl zajímavá fakta o karakalech, která vám umožní dozvědět se o těchto zvířatech více informací.

Uvádí, že dospělý karakal má tělo dlouhé 60 až 90 cm a ocas dlouhý 20-30 cm. Samci karakalů obvykle váží 8 až 20 kg a samice 6-16 kg.

Publikace sdílí, že tyto kočky mají dlouhé zadní končetiny a silné končetiny, které jim dodávají „šikmý“ profil zezadu i zepředu. Tato tělesná stavba jim umožňuje efektivní pohyb po nerovném terénu a balvanech s vynaložením malého množství energie.

Karakalové jsou schopni skákat nejen do výšky, ale i do délky. Podle očitých svědků jsou tyto kočky schopny vyskočit až 3 metry do vzduchu, aby chytily do tlapek holuby nebo koroptve. Je známo, že karakalové strhávají z hnízdišť orly bělohlavé, zabíjejí dospělé impaly a mladé kudu, ale i springboky, steenboky, duikery a opice se štíhlým tělem.

Také karakalové mají kulaté zorničky, nikoli úzké a oválné jako malé kočky. Publikace vysvětluje, že jde o rozlišovací znak druhů, které nejsou zcela noční.

Karakalové používají své velké uši k prokázání vnímavosti. Pohodu dávají najevo pomalým škubáním, zatímco souhlas vyjadřují jemnými pohyby, které opakují i ostatní jedinci. Pokud se karakal cítí neklidný, nervózně zvedá ucho – když tento signál semaforu zachytí jiný karakal, ztuhne a zkontroluje, zda mu nehrozí nebezpečí ve směru, kterým se dívá první kočka.

Publikace dodává, že velké uši karakalů mají jednu důležitou výhodu – umožňují predátorům najít malou kořist v norách, takže uši kočky džungarské, létající lišky a šakala jsou také velké.

Jaké jsou výsledky výzkumu v oblasti chovu kočkodanů?

Je třeba poznamenat, že karakal se vyskytuje téměř všude v Africe, s výjimkou hluboké saharské pouště a deštných pralesů ve středu a na západě kontinentu. Na Blízkém východě je tento druh poměrně běžný v suchých oblastech Izraele, chybí v poušti Saúdské Arábie a je vzácný v dalších zemích, kde je jeho ochrana minimální. V Indii se vyskytuje hlavně v suchých lesích, ale předpokládá se, že je tam blízko vyhynutí.

Publikace uvádí, že ve volné přírodě se karakalové dožívají v průměru až 12 let. V zajetí se mohou dožít 15 až 17 let.

Další zajímavosti o zvířatech

Dříve byl na ostrově Galapágy nečekaně spatřen pták, který nebyl spatřen téměř 200 let. Zatím není známo, zda se pastevci na ostrov vrátili bez pomoci lidí z jiných blízkých ostrovů, nebo zda tam byli celou dobu a zůstali nepozorovaně na velmi nízkém stavu populace.

Kromě toho odborníci jmenovali 6 nejlepších psích plemen pro ty, kteří žijí v bytě. Tato plemena psů jsou skvělá pro život v prostorách, které nejsou největší.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Lvíčkov: Rodinný zábavní park pro děti ve věku 1-99 let