Lidé se obecně dělí na jeden ze dvou táborů – na ty, kteří mají rádi čistý stůl, a na ty, kteří na něj nedbají.
Jsme jen zmatkáři, nebo géniové? / depositphotos.com
Myšlenka, že nepořádek na stole je známkou geniality, se rozšířila už dávno. Přitom i studie ukazují, že nepořádek na pracovním stole může být užitečný. Pořádek má však i své výhody, píše IFL Science.
Uvolněný přístup k čistotě může podpořit kreativitu a neotřelé myšlení. Alespoň k takovému závěru dospěli autoři studie publikované v časopise Psychological Science v roce 2013.
„Již dříve bylo zjištěno, že čisté prostředí povzbuzuje lidi k dobrým skutkům: méně často páchají trestnou činnost, neodhazují odpadky a projevují větší štědrost. Zjistili jsme však, že pobyt v chaotickém prostředí může také přinést cenné výsledky,“ uvedla psycholožka Kathleen Vosová z Minnesotské univerzity.
Vosová a její tým provedli sérii experimentů ve dvou různých kancelářských prostředích: jedno bylo čisté a uklizené, druhé bylo přeplněné a působilo neuspořádaně.
Účastníci v první skupině častěji darovali peníze na charitu a vybírali si zdravější občerstvení. Ti, kteří pracovali v nepořádku, však nabízeli zajímavější a kreativnější nápady, když měli vymyslet nové způsoby využití pingpongového míčku.
Zatímco organizované pracovní prostory podporují dodržování pravidel a bezpečné chování, chaos může „pomoci lidem překročit tradice“ a najít „neotřelé nápady“.
Všichni ve světě podnikání dnes mluví o důležitosti inovací a kreativity, ale tato studie ukazuje, že minimalismus jim může stát v cestě. Úklid má jistě své výhody, ale příliš čisté prostředí může být příliš nudné, než aby mohlo inspirovat.
V průběhu let vědci spojovali různé vlastnosti a návyky s úrovní inteligence. S vysokým IQ a kreativitou byl například spojován černý humor, rozmrzelost ze zvuku, který někdo žvýká, a to, že máme raději kočky než psy. Do tohoto seznamu můžete přidat také lásku ke sportu a dokonce i sklon k lenošení na gauči, i když je to trochu rozporuplné.
Pokud nemáte čistý stůl, můžete se počítat mezi legendární osobnosti, jako jsou Albert Einstein, Steve Jobs a Mark Twain.
Další novinky z oblasti psychologie a výzkumu
Dříve My informoval o 7 poplašných zprávách, které člověk předstírá, že je dobrý. Zejména takoví lidé jsou vždy středem pozornosti. Bez ohledu na téma dokážou konverzaci vrátit k sobě. Psychologie to označuje za formu narcismu.
Dále jsme hovořili o tom, proč si lidé vybírají černou barvu. Někteří lidé dávají přednost této barvě kvůli její praktičnosti a někteří ji volí podvědomě.